Halová sezóna v plném proudu

23. 1. 2018

Téměř žádný volný víkend nemají v právě probíhající halové sezóně hraničtí atleti. Po zahajovacích závodech jsou na programu krajské přebory a kontrolní závody, sezóna vyvrcholí pro některé Mistrovstvím Moravy a Slezska, pro pár vyvolených pak Mistrovstvím republiky.

V pátek 19. ledna se v Olomouci konaly zahajovací závody pro kategorii mladšího žactva. V hranickém dresu se představily tři mladší žákyně a jedna starší žákyně mimo soutěž. Skvěle si při svém prvním letošním startu vedla Barbora Odstrčilová, která ve vrhu koulí překonala výkonem 9,79 m oddílový rekord a zařadila se na průběžné třetí místo v celorepublikových tabulkách. Tréninkově si pak zaběhla ještě šedesátku za 10,14 s. Dobře si ve skoku dalekém počínala Lucie Kročová, když zaznamenala 421 cm, šedesátku pak zaběhla za 9,15 s. Vyrovnané pokusy těsně pod čtyřmetrovou hranicí zapisovala v dálce Nela Andrysová, ten nejdelší měřil 395 cm. Šedesátku pak zvládla za 9,27 s. Mimo soutěž si do dálky přišla skočit starší žákyně Julie Číhalová, letošní nejlepší výkon si zlepšila o 16 cm na 466 cm.

Dva náročné dny pak zažila ostravská hala. V sobotu 20. ledna se zde konaly otevřené Krajské přebory dorostu, juniorů, mužů a žen, v neděli 21. ledna se pak na stejnou soutěž sjelo mladší a starší žactvo. Počty závodníků byly opravdu úctyhodné - v sobotu 729 přihlášených atletů při 1126 startech, v neděli 718 závodníků při 1644 startech. Klobouk dolů před pořadateli. Na obou akcích se zároveň konal Krajský přebor Olomouckého kraje pro běhy od 150 m (resp. 200 m) nahoru.

Sobota přinesla hodně radosti i hranické atletice. Juniorka Adéla Zdražilová si výrazně posunula osobní rekordy na 200 i 400 m. Dvoustovku běžela za 26,75 s, dvojnásobnou trať dokonce pod minutu - 59,79 s. Na obou tratích vybojovala titul Krajské přebornice. Stejné tratě a stejný výsledek, tedy dva "osobáky" a dva tituly vybojoval mezi muži Vojtěch Vávra. Dvoustovku běžel za 22,97 s, čtyřstovku za 50,69 s. Tři osobní rekordy si vytvořil junior Ladislav Koutný, šedesátku zaběhl za 7,42 s, do finále se však nedostal, stejnou trať s překážkami zvládl za 9,10 s, dvoustovku pak zaběhl za 24,29 s, na obou tratích skončil v hodnocení krajského přeboru druhý. Stejné umístění vybojoval ve výšce mužů i Adam Orava za výkon 184 cm.

V nedělním programu pak startovala desítka mladých atletů v hranickém dresu. Titul krajské přebornice se podařil vybojovat starším žákyním Kristýně Podjuklové na patnáctistovce za čas 5:24,05 min. a Adéle Dostálové na osmistovce za 2:22,99 min., ta k tomu přidala ještě stopadesátku za 20,85 s. Na stejných tratích startovala také starší žákyně Veronika Svobodová a byly z toho časy 2:35,64 min. a 21,88 s. Na osmistovce se prosadil na druhé místo v krajském přeboru mladší žák Ondřej Glet (2:38,08 min.). Třístovku za 46,55 s a poloviční trať za 21,61 s zaběhla Terezie Kočnarová.

Mladší žáci se také činili. Poprvé si vyzkoušel patnáctistovku David Karola (5:51,40 min.), do dálky pak skočil 384 cm. Matouš Adámek skočil do dálky 407 cm a šedesátku zaběhl za 9,14 s. Stejnou kombinaci disciplín měl na programu i Jakub Bitter, do dálky skočil 388 cm, šedesátka mu však bohužel utekla, jelikož dálku skákal dole v tréninkovém tunelu (startovní pole bylo kvůli velkému počtu startujících rozděleno na dvě poloviny). Hana Klanicová skočilas do dálky 351 cm a šedesátku zaběhla za 9,23 s. Barbora Odstrčilová se po osobáku na šedesátce (9,83 s) představila ve své hlavní disciplíně - vrhu koulí a byl z toho velmi pěkný výkon 9,63 m.