Chodecký sport v Hranicích opět nabývá na popularitě

11. 9. 2017

Členové oddílu SK Hranice, Petr Havránek, Tomáš Kalina a Rostislav Kolář již pravidelně sbírají plný bodový zisk v rámci chodeckých závodů v soutěžích atletických družstev II. atletické ligy. Jejich závodní nadšení přivádí k sportovní chůzi také mladé závodníky, jako například Terezu Zápotockou, která letos na Mistrovství Moravy a Slezska starších žáků a žákyň ve Znojmě získala stříbrnou medaili v chůzi na 3 000 m v čase 18:38,11. Tento svůj výkon ještě vylepšila na závodech mimo tartanovou dráhu, a to vítězstvím v závodě chůze na 3 km v kategorii žákyň v rámci Memoriálu J. Přidala v Přerově dne 5. 8. 2017 časem 18:25.

Chodecký sport má v historii oddílu SK Hranice dlouhou tradici, v polovině padesátých letech byl založen závod v chůzi na 25 km s názvem „Moravskou branou“, jehož první ročník vyhrál olympionik a zasloužilý mistr sportu Ladislav Moc. Hranice se rázem staly střediskem mládeže v tomto sportu. Mistrem Československa se stal Dalibor Černota v kategorii dorostu i juniorů a k tomu také členem československé reprezentace; jeho osobní rekord z roku 1980 na 20 km chůze činí úctyhodných 1:38:22.

K nečekanému výkonnostnímu vzestupu v letošní sezóně došlo u Rostislava Koláře, z loňského času na 10 km chůze (59:08) ukrojil téměř 5,5 minuty (53:45) a tím se zařadil na 15. místo v letošních republikových tabulkách na 10 km chůze. Zlepšení mu přineslo také pěkná umístění na závodech na 10 km v Opatově (5.), v Zelenči (9.), v Třebíčí (3.) a pozvánku na atletický meeting v Kladně s názvem „Kladno hází“, který je známý tím, že se jej účastní reprezentační špička (namátkou lze zmínit koulaře L. Prášila, oštěpaře V. Veselého nebo chodce L. Gdulu) i závodníci ze zahraničí. V Kladně byl vypsán závod v chůzi na 3 000 m, v němž Rostislav Kolář za vydatné podpory obecenstva časem 15:38,27 obsadil 5. místo.

Po tomto výsledku zamířil Rostislav Kolář do Nového Města nad Metují, kde byl 30. 7. 2017 vypsán závod na 5 000 m chůze, kde časem 27:32 dobyl svého prvního chodeckého vítězství a také první cenu – kolekci exklusivních piv Pivovaru Náchod.

Skvělé výsledky hranických atletů v podobě celkového 3. místa v II. atletické lize skupiny D znamenaly postup do baráže o účast v I. atletické lize, která se konala dne 9. 9. v Hodoníně. První disciplínou byla chůze na 5 000 m, v níž zvítězil Rostislav Kolář v oddílovém rekordu v čase 25:52,08, třetí byl Petr Havránek (31:36,80) a pátý Tomáš Kalina (34:38,75), což znamenalo průběžné vedení v soutěži. Družstvo mužů SK Hranice nakonec obsadilo 7. příčku, přičemž 25 bodů z chodecké disciplíny se staly nakonec klíčovými pro celkové umístění.

Chodecká sezóna je téměř u konce, posledním podnikem, který se bude konat 21. 10. v Praze je tradiční Pražská chodecká hodinovka, pro niž si Rostislav Kolář, jehož chodeckým vzorem je olympijský vítěz z Ria v chůzi na 50 km a mistr světa z Pekingu Matej Tóth ze Slovenska, vytyčil cíl překonat oddílový rekord.

Na fotografii stupňů vítězů ze závodu na 10 km chůze Okolo Máchova jezírka v Třebíči ze dne 27. 8. 2017 je zleva dvojnásobný mistr republiky v chůzi na 50 km a bývalý reprezentant Josef Smola, dále rovněž bývalý reprezentant Tomáš Hlavenka a Rostislav Kolář, zástupce hranické atletiky.