Atleti zahájili sezónu na dráze slibnými výkony

5. 5. 2014

Podobný program závodů má každý rok atletická termínovka na začátku sezóny. Zahajuje se většinou Okresními přebory, tentokrát to bylo ve čtvrtek 24. dubna v Přerově. Na těchto víceméně tréninkových závodech se představila poměrně početná hranická ekipa. Za zmínku stojí například výkony juniora Svatopluka Uvízla ve výšce (184cm) a na hladké šedesátce (7,67s v protivětru -3,2m/s) nebo dorostence Vojtěcha Podjukla v sólozávodě na 800m (2:11,44min.). Většinu výkonů hlavně ve sprintech ovlivnil silný protivítr. výsledky

Druhými letošními závody byl tradiční Přerovský pětiboj, pořádaný oddílem SK Přerov vždy 1. května. I zde měli hraničtí závodníci silné zastoupení. Osobní rekord na trati 1500m si zaběhl Vojtěch Podjukl (4:29,60min.). Ke sprinterskému trojboji (60m, 100m, 200m) nastoupili starší žákyně Tereza Birnbaumová (1197 bodů) a Nikol Benešová (915 bodů), junior Zdeněk Podjukl (1689 bodů) a muž Petr Havránek (1506 bodů). Třešinkou na dortu ale byla závěrečná třístovka, kde se hned tři hraničtí dorostenci dostali pod 40s – Adam Orava (39,10s), Vojtěch Podjukl (39,57s) a Vojtěch Vávra (39,93s). Kluci by zcela jistě zaběhli výbornou dorosteneckou štafetu na 4x400m, ale bohužel jim momentálně chybí čtvrtý do party. výsledky

Ve stejný den se hraničtí siláci představili na Prvomájových vrhačských závodech v Ostravě. Junior Matyáš Řihák vrhl koulí velmi slušných 14,43m, oštěpem hodil 49,02m a diskem 39,79m. Muž Jaromír Kuchař předvedl ve stejných disciplínách výkony 11,39m, 40,80m a 29,61m. Jaroslav Velčovský nastoupil pouze k vrhu koulí (12,53m). výsledky

Další sváteční čtvrtek, tedy 8. května se v Olomouci každý rok pořádá Malá a Velká cena Olomouce. Velká cena je součástí 2. kola extraligy, má tedy skvělou úroveň. Letos byla ozdobou soutěž koulařů, kde hned dva čeští reprezentanti (Ladislav Prášil a Jan Marcell) přehodili dvacetimetrovou hranici. Kvalitní závod je i Malá cena Olomouce, která je určena pro kategorie mladšího a staršího žactva. Z Hranického oddílu se jí zúčastnili čtyři mladí atleti. Starší žákyně Tereza Birnbaumová si odbyla svou premiéru na trati 100m překážek, závod zvládla za 19,94s. Ve stejné kategorii, ale na trati 800m se představila Adéla Zdražilová, výsledkem byl nový osobní rekord 2:45,72min. Na stejné trati v kategorii mladších žáků soutěžil Lubomír Bezděk, i on se mohl v cíli radovat z nového osobáku 2:46,77min. Starší žák Vratislav Besta poprvé nastoupil k vrhu koulí, byl z toho výkon 6,31m. výsledky  fotky

Čtveřice hranických závodníků letos propůjčila své služby ve družstvech dorostu a juniorů oddílu AK Olomouc, za který budou hostovat ve třech kolech a snad i v republikovém finále. Za družstvo juniorů nastoupil Matyáš Řihák. Svému týmu přispěl dvanácti body za dvě pátá místa. Ve vrhu koulí to bylo za výkon 14,27m a v hodu diskem za 42,45m. Za družstvo dorostenek AK Olomouc nastoupila Kristýna Kadúchová. V závodě na 1500m doběhla třetí za 5:33,49min. Adam Orava a Vojtěch Podjukl se představili mezi dorostenci. Adam předvedl do výšky výkon 180cm, za což mu patřilo šesté místo. Poprvé nastoupil k běhu na 300m překážek, po velmi opatrném začátku z toho byl čas 44,08s a nebodované místo, na závěr pak pomohl štafetě na 4x100m ke čtvrtému místu. Vojta nastoupil k běhu na 3000m. Svůj závod sice vyhrál v novém osobním rekordu 9:36,13min., ale jelikož má Olomouc letos na hostování více závodníků než je povolený počet (6), postavil ho vedoucí družstva mimo bodování (jiní závodníci nastoupili k více disciplínám). Pro příští kolo si snad Vojta své pevné místo v družstvu zaslouží. výsledky